پودرماهی به عنوان یک خوراک طبیعی متعادل، منبعی بسیار عالی از پروتئین، مواد معدنی (کلسیم و فسفر) و نیز سرشار از آمینو اسیدهای ضروری مانند میتونین و لیزین، انواع ویتامین ها (کولاین، بیوتین، ویتامین های ب۱۲، “آ” و “ای” )و عناصر کم مصرف (عناصری که بدن نیاز به استفاده از مقادیر کمی از آنها دارد مانند ید و سلنیوم) و اسیدهای چرب غیر اشباع است.

بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام گرفته در این زمینه، میزان “آنتی – جنی سیتی” پروتئین موجود در ماهی پایین بوده و این ویژگی به همراه خاصیت ضد التهابی این ماده غذایی، مقاومت طیور در برابر انواع بیماری ها را به طرز فوق العاده ای افزایش می دهد

میزان استفاده از پودر ماهی در وعده غذایی طیور در حالت کلی بین ۵ الی ۱۰ درصد می باشد. این ماده همانطور که از نامش پیداست از انواع ماهی که آسیاب، پخته و فراوری شده تهیه گردیده است. این ماده به طور متعادل و ایده آلی منبع غنی از انرژی می باشد. پودر ماهی به عنوان یک مکمل، در کنار سایر منابع غذایی طیور به کار می رود.

 

خواص پودر ماهی

متأسفانه پودر ماهی ناپایدار بوده و در صورت عدم نگهداری صحیح می تواند به طور خود بخود تجزیه گردد. همچنین در صورت عدم نگهداری صحیح، پروتئین موجود در این ماده می تواند شروع به تجزیه شدن نموده و در نتیجه “آمین های بایوجنیک” مانند “هیستامین” را افزایش دهد. مصرف زیاد “هیستامین” در طیور می تواند باعث فرسایش سنگدان شود.

به همین دلیل جیره غذایی ماهی مورد استفاده در صنعت طیور باید با استفاده از آنتی اکسیدان های خاص پایاسازی شود تا خواص و کیفیت این ماده در گذر زمان حفظ گردد

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد پودر ماهی حاوی منابع غنی از اسیدهای چرب ضروری می باشد که این ویژگی به کاهش بیماری و بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک نموده و در واقع یک متد نوین جهت ارتقاء سلامت طیور محسوب می گردد.